Kabli linnujaam

Kabli Birdstation

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust
Kabli linnujaam

Teretulemast Kabli linnujaama veebilehele

Kabli linnujaam  (58.01431N 24.44942E) asub Häädemeesta vallas, Kabli külas. Linnujaama on loodud 1969. aastal eesmärgiga uurida ja seirata lindude rännet. Põhimeetoditeks on rändevoost Helgolandi rüsa ja loorvõrkude abil püütud lindude märgistamine, nende füsioloogilise seisundi hindamine ning rände visuaalne jälgimine. Lisaks lindudele uuritakse viimastel aastatel ka nahkhiirte, kiilide ning päevaliblikate rändeliikumisi.  Kabli linnujaam töötab regulaarselt igal-aastal  augusti keskpaigast kuni novembri alguseni. Visuaalvaatluste hõlbustamiseks on linnujaamas alates 1997. aastast luitel paiknev linnutorn, millele lisandus 2005. aastal  rannikul asuv vaateplatvorm veelindude vaatlemiseks.  Alates 2002. aastas  koguti erinevate vaatlejate (sh harrastajate) rändevaatlusi linnujaama kodulehel asuva on-line andmebaasi abil. Alates 2011. aastast on  Kabli linnuvaatluste andmebaasi sisetatud vaatluse ümbertõstetud eElurikkuse linnuvaatluste andmebaasi ja edasine linnuvaatluste vaatluste kogumine toimub eElurikkuse keskkonnas. Kabli andmebaasi (rändemonitor) koondatakse vaid Kabli ja Pulgoja linnujaamade andmed.
Alates 1979. aastast on lisaks Kablile rändlindude rännet uuritud Luitemaa looduskaitsealale jäävas Pulgoja roostikus, kus juuli teisel poolel ja augustis kasutatakse lindude püüdmiseks loorvõrke.  Pulgoja rändeuurimispunkti (Kabli linnujaama roostiku filiaal) eesmärgiks on roostiku liikide rände uurimine ning arvukuse seire.
Kabli linnujaama ümbritseb Kabli looduskaitseala. Kaitseala valitsejaks ja Kabli linnujaama tegevuse korraldajaks on Keskkonnaamet.   Kaitsealal asub 1,8 km pikkune Kabli looduse õpperada, mis kulgeb linnujaama juurest Kabli looduskeskuse juurde ning mida hooldab Riigimetsa Majandamise Keskus

 

 

 

Juhupilt

6.jpg
Roohabekas e. roovilbas (Panurus biarmicus).

ILM.EE

  • 4 päeva prognoos (29.07.2014 08:00)
    Öösel: Vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Üksikutes kohtades võib sadada hoovihma ja olla äikest. Mõnel pool tekib udu. Puhub lõunakaare tuul 1-7 m/s. Õhutemperatuur on 15..21°C. Eesti metsades on suur tuleoht! Päeval: Vähese või vahelduva pilvisusega ilm. Paljudes kohtades sajab äikesevihma. Tuul on muutliku suunaga 1-7 m/s, äikese ajal on tuul puhanguline. Õhutemperatuur on 26..31°C. Eesti metsades on suur tuleoht!